The Evolution Power Tools R210SMS-300+ Sliding Mitre Saw is a powerhouse 1500W corded electric saw featuring a 300mm sliding rail, premium Japanese tungsten carbide blade, and laser precision guidance. Designed for multi-material cutting including wood, metal, and plastic, it offers versatile bevel (0-45°) and mitre (±50°) adjustments, quick-release clamps, and a dust collection system. Perfect for professionals demanding accuracy, power, and portability in one sleek package.
| ASIN | B07FQW29R2 |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 81,979 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 20 in Power Mitre Saws |
| Blade edge | TCT |
| Blade length | 300 Millimetres |
| Certification | GS |
| Colour | Orange |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (578) |
| Date First Available | 20 July 2018 |
| Handle material | Plastic or Metal |
| Included Components | 24T Multi-Material TCT Blade, 3pc Hold Down Clamp, Double Ended Hex Key (M6 & M4), Dust Collection Bag, Dust Port Adaptor, Front Clamp, Machine Table Extensions, R210SMS-300+ (230V), Rear Carry Handle |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 13.2 kg |
| Item model number | 048-0030A |
| Manufacturer | Evolution Power Tools Ltd |
| Part Number | 048-0030A |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 71 x 71 x 32 cm; 13.2 kg |
| Size | 230 V - Domestic |